Šogad Muzeju nakts tematika būs saistīta ar zaļo krāsu


03. Maijs 2013 16:42
Šogad Muzeju nakts tematika būs saistīta ar zaļo krāsu
FOTO: www.muzeju-nakts.lv

Jau devīto reizi visā Latvijā tiks rīkots Muzeju nakts pasākums, kas šogad ar devīzi "Zaļā krāsa - mežs" notiks 18.maijā, informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Lolita Rūsiņa.

Šoreiz Muzeju nakts tematika īpaši saistīta ar zaļo krāsu, kas simbolizē mežu, atjaunotni un harmoniju. Akcijas dalībniekiem būs iespēja iepazīt vēstures liecības un mākslas darbus par dabu un apkārtējo vidi, ko glabā daudzie Latvijas muzeji. Akcijas laikā būs atvērti arī teātri, koncertzāles, bibliotēkas, augstskolas un kultūrvēsturiskās ēkas, kas piedāvās savas pasākumu programmas.

Muzeju nakts turpinās tematisko trīs gadu ciklu "Trejkrāsainā saule", ko iedvesmojušas Raiņa dzejas rindas par sauli, kas "atspīd drīz zila, drīz zaļa, drīz sarkana". Ciklu veidos trīs krāsas un trīs Latvijas dārgumi - zilā jūra, zaļais mežs un sarkanais dzintars, iezīmējot dzintara tapšanas ceļu, vienojot jūru ar mežu un brīnumaino saules akmeni - dzintaru. Tādējādi Muzeju nakts devīze pagājušajā gadā bija "Zilā krāsa - jūra", šogad ir "Zaļā krāsa - mežs", savukārt 2014.gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, tiks godināts dzintars kā Latvijas kultūras simbols un vadmotīvs būs "Sarkanā krāsa - dzintars".

Muzeju nakts akcijā būs iespēja iepazīt bagātīgo kultūras mantojumu, ieklausoties stāstos par cilvēka un apkārtējās vides mijiedarbību. Latvija ir ar mežiem svētīta - tie klāj vairāk nekā pusi valsts teritorijas. Mēs varam lepoties ar neparasti staltām priežu un egļu audzēm, baltām birztalām un šur tur vēl sastopamām ozolu birzīm. Tā, piemēram, folklorā koki, būdami neatņemama dzimtās sētas sastāvdaļa, nereti personificēja ģimeni, klāstīja akcijas koordinatore Gundega Dreiblate.

Eiropas muzeju akcijā Muzeju nakts šogad plāno piedalīties aptuveni 120 Latvijas muzeju, kā arī citas kultūrvēsturiskas institūcijas. Pirmo reizi akcijā piedalīsies gan muzeji Rīgā, gan Latvijas novados, piemēram, VEF Vēstures muzejs, Rīgas Pašvaldības policijas ekspozīcija, Latvijas Universitātes Pedagoģijas muzejs, Žaņa Lipkes memoriāls Ķīpsalā un Eižena Finka piemiņas māja. Pirmo reizi Muzeju nakts viesus uzņems Alojas muzejs, Kleperu Meža, medību un senu lietu muzejs-privātkolekcija, padomju laika slepenais bunkurs Līgatnē, Puikules muiža, Daugavpils skrošu rūpnīcas muzejs un Šokolādes muzejs Pūrē.

Pasākums tradicionāli norisināsies no sestdienas, 18.maija, vakara plkst.19 līdz svētdienas, 19.maija, pirmajai rīta stundai vai ilgāk. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas.

Muzeju nakts ir starptautisks Eiropas mēroga pasākums, kas vienā un tajā pašā laikā notiek gandrīz visu Eiropas valstu muzejos. Muzeju nakts iniciatore ir Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija.

Latvijā ir 27 valsts muzeji, 79 pašvaldību muzeji, kā arī vairāk nekā 110 autonomo un privāto muzeju, no kuriem 14 ir akreditēti jeb ieguvuši valsts atzīta muzeja statusu.

Plašāk par Muzeju nakti un šā gada programmu Kultūras ministrija informēs 8.maijā plkst.11 preses konferencē, kas notiks Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstāžu zālē. Par Muzeju nakts notikumiem informēs Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns, Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālās komitejas priekšsēdētāja un Muzeju nakts koordinatore Gundega Dreiblate, kā arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska.

LETA
Komentāri
(0 ) komentāri
Connect

Prezidenta pils dārza zālāja pļāvējs strādājot izklaidējies, izveidojot svastiku

Rīgas pils dārza zālāja pļāvējs strādājot izklaidējies, darba gaitā mauriņā izveidojot...
31.05. Sabiedrība (13)

Dziedātāja Aija Andrejeva pēc nepilnu trīs gadu kopdzīves šķīrusies no vīra

Dziedātāja Aija Andrejeva oficiāli šķīrusies no vīra Toma Bērziņa, un viņi kopā...
31.05. Aprindas

VIDEO. Golfa spēlētājus šokē laukumu šķērsojošs milzu aligators

Golfa spēlētāji nofilmējušu milzu aligatoru, kurš rāpojis pāri Buffalo...
31.05. Dzīvnieki

INFOGRAFIKA. Selfiju evolūcija gandrīz 200 gadu garumā

Tu noteikti esi pamanījis, ka selfiji mūsdienās ir ļoti izplatīti. Cilvēki tos publicē...
30.05. Telefoni

Zināma pilna Positivus I Love You skatuves programma

Jau iepriekš izsludinātajiem I Love You skatuves māksliniekiem pievienojas seši...
31.05. Mūzika

Kazahstānā iereibis autobusa konduktors vācis naudu no pasažieriem, dzerot un smēķējot

Kazahstānas lielākajā pilsētā Almati iereibis konduktors vācis naudu no autobusa...
31.05. Krievija un NVS

Džonija Depa sieva Ambera Hērda bija precējusies ar viņa bijušo draudzeni Tašu Van Rī

Aktrise Ambera Hērda, pēc šķiršanās no Džonija Depa, pārlieku ilgi vientulību...
30.05. Aprindas

Interesanti gan! Kādēļ krūšgali ir tumšāki nekā pārējā āda?

Varbūt tas nav starp vitāli svarīgākajiem jautājumiem, kā par dzīves jēgu, tomēr nevajag...
30.05. Skaistums un veselība

Ko gan teiks karaliene?! Princis Harijs mēdoties izbojājis modelei fotogrāfiju

Lielbritānijas princis Harijs sabojājis kanādiešu modeles Vinnijas Hārlovas ar viņas...
30.05. Aprindas

Svētdienas vakarā cilvēki melnos apmetņos "Ušakova kepkā" uznesuši zārku

Svētdienas vakarā ap 22:00 pa "Ušakova kepku" cilvēki melnos apmetņos nēsā...
30.05. Rīga (1)